11 listopada obchodziliśmy święto odzyskania niepodległości. 99 lat temu, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada to już od 6 lat dobra okazja do świętowania w sposób aktywny i radosny. W Białym Kościele po raz szósty wystartowali biegacze w biało-czerwonych koszulkach, by pokonać symboliczny, 11-kilometrowy dystans Biegu Niepodległościowego - VI Niepodległościowej Jedenastki. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, grupa 506 zawodników dorosłych i prawie setka dzieci ruszyła przy wtórze Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu pod dyrekcją Krzysztofa Guńki.

2017 11 11 11 tka start 19 web

2017 11 11 11 tka dzieci 11 web

2017 11 11 11 tka start 17 web

Więcej zdjęć ze startu, przygotowań oraz z biegu dzieci

Na tej samej co w poprzednich latach, okrężnej trasie prowadzącej z Białego Kościoła, doliną Prądnika, obok Bramy Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym, wracając do Białego Kościoła, zawodnicy rywalizowali w klasyfikacji generalnej, kilkunastu kategoriach wiekowych i klasyfikacji małżeństw o liczne nagrody finansowe i rzeczowe. W wielu miejscach trasy zawodników wspierali kibice. Tą rolę przyjęli na siebie nie tylko przyjaciele biegaczy, ale też mieszkańcy Białego Kościoła, Czajowic i Prądnika, oraz młodzież gimnazjalna.

2017 11 11 11 tka trasa 59 web

Galeria zdjęć z ósmego kilometra trasy

Zwycięzcą biegu został Ruslan Sawczuk z Ukrainy, z czasem 38:25. Najlepszą z pań była, Walerina Zinenko z Ukrainy z czasem 43:03.

2017 11 11 11 tka meta 02 web

2017 11 11 11 tka meta 10 web

Zdjęcia z mety

W trakcie, gdy rodzice pokonywali malowniczą trasę biegu, dla przyszłych adeptów biegania otworzyły się tradycyjnie gościnne sale sąsiadującego z biurem zawodów przedszkola samorządowego.

2017 11 11 11 tka dzieci 30 web

Zawodnicy po biegu zostali poczęstowani wojskową grochówką, a na deser mogli spróbować wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Białym Kościele. O fizyczną regenerację pobiegową zadbali masażyści z Krakowskiej Szkoły Masażu i firmy BlackTree. Obok bramy startowej swój sprzęt bojowy prezentowali żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej dowodzeni przez mjr Piotra Rachonia.

Uroczystość wręczania nagród rozpoczęło wręczenie pucharów dla szkół z których dzieci brały udział w biegu na dystansie 1111 metrów. Puchary dla SP Bębło, SP Będkowice, SP Biały Kościół, SP Zabierzów i English Primary School z Krakowa, wręczyli Wójt Gminy Tadeusz Wójtowicz i wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele Bożena Turek.

2017 11 11 11 tka dzieci 94 web

Następnie wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Moja Mała Ojczyzna”, który zorganizowany został dla dzieci szkół powiatu krakowskiego w ramach zadania Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;„Biegiem – słowem - śpiewem do patriotyzmu!”. Finaliści otrzymali nagrody rzeczowe i puchary a szkoły przez nich reprezentowane, czyli SP Będkowice, SP Rząska, SP Rudawa i SP Brzoskwinia okazałe puchary. Wystawa pokonkursowa prac plastycznych prezentowana była w salach szkoły.

Nagrody w licznych kategoriach zawodnikom biegu wręczali: Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz, Zastępca Wójta Krzysztof Wołos, w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego - przewodnicząca komisji kultury Barbara Dziwisz, wiceprzewodniczący rady powiatu krakowskiego Piotr Goraj, radni gminni – Bogumiła Pietrzyk, Józef Wojdała oraz dyrektor Bożena Turek.

Tabele wyników weszystkich kategoriach

2017 11 11 11 tka medale 10 web

2017 11 11 11 tka medale 14 web

Pełna galeria zdjęć z wręczania nagród

Nagrody w kategorii adwokackiej wręczał Dariusz Gradzi z okręgowej rady adwokackiej w Krakowie. Wyróżnieni na scenie zostali najszybsi zawodnicy z Gminy Wielka Wieś, otrzymując nagrodę im. Mirosława Wujasa. W tej klasyfikacji najszybsi byli Maria Trojanowska z Modlnicy i Tomasz Siwiecki z Tomaszowic. Puchary Wójta Gminy otrzymały także najliczniej reprezentowane kluby biegaczy, czyli nieformalny ruch Wielka Wieś Biega, Zabierzów Biega, Husaria Race Team i PGB Sportowa Paczka. Zawodnicy obchodzący tego dnia urodziny odebrali na scenie życzenia i okolicznościowe torty ufundowane przez Cukiernię Stochalscy. Ostatnia na mecie – p. Ewa Maciejczyk – za szczególną wytrwałość i dotarcie do mety mimo poważnej kontuzji, otrzymała voucher na weekendowe testowanie samochodu od wspierającej nasz bieg marki Suzuki.

Niezwykle uroczystym momentem było przekazanie najstarszej biegnącej parze małżeńskiej podarunku od Prezydenta RP. Obraz przedstawiający Pałac Prezydencki otrzymali z rąk Barbary Dziwisz i mjr Piotra Rachonia z dowództwa 16 batalionu powietrzno desantowego, Halina i Krzysztof Kamińscy z Krakowa.

2017 11 11 11 tka medale 61 web

Podczas uroczystego wręczania nagród zawodnikom, radna Sejmiku Województwa Barbara Dziwisz wręczyła Wójtowi Tadeuszowi Wójtowiczowi, puchar ufundowany przez wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka „za działalność na rzecz popularyzacji i upowszechniania biegania”.

2017 11 11 11 tka medale 68 web

Organizatorami imprezy byli Urząd Gminy Wielka Wieś i KKS Jura Moto Sport. Impreza odbyła się przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Sponsorem głównym imprezy była Gmina Wielka Wieś, zaś sponsorami strategicznymi: Futura Park – Factory Outlet i WILO Polska. Imprezę wsparły także firmy: Tomar, VW Autospecial, Grupa PGD – dealer marki Suzuki, Sobiesław Zasada Ltd, Orange, Kruk, Cukiernia Stochalscy, Hotel Jurajski, Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o, Food Care, BlackTree, Centrum-Krak Piotr Goraj, Zakład piekarniczo-cukierniczy Beaty Cader, "Gacek" S.C. Stanisław Majewski Anna Majewska, Pracownia Florystyczna Portrety Kwiatów. firma WOAL Doroty Kowalskiej oraz producent piszyngierów firma SKOT. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje serwisu MaratonyPolskie.pl, Nowego Przeglądu Lokalnego, Gońca Zabierzowskiego i Jury. Imprezę swoim patronatem objął Marszałek Województwa Małopolskiego. [lista sponsorów i partnerów VI Niepodległościowej Jedenastki]

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom miejscowości położonych na trasie biegu za wyrozumiałość zawiązaną z utrudnieniami w ruchu drogowym, a także za doping i życzliwość okazywaną zawodnikom. Składamy także podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tej imprezy sportowej. W szczególności dziękujemy pracownikom GOKiS, którzy poświęcili swój czas na działania organizacyjne, pracownikom Przedszkola Samorządowego, wolontariuszom - uczniom i nauczycielom ze szkoły w Białym Kościele. Serdecznie dziękujemy szefowej biura biegu Agnieszce Zawiercie, która kierując kilkudziesięcioosobowym biurem biegu zapewniła perfekcyjną obsługę zawodników, Wojciechowi Wojtaszkowi za doskonałą i bezkonfliktową koordynację zabezpieczenia imprezy, Julianowi Karczowi za profesjonalne zabezpieczenie logistyczne i Pawłowi Żyle za jak zwykle wysoki poziom komentatorski.

Dziękujemy bardzo serdecznie zawsze gotowym do niesienia pomocy druhom z OSP Gminy Wielka Wieś, profesjonalnie zabezpieczającym całą 11-kilometrową trasę biegu. Dziękujemy masażystom z Krakowskiej Szkoły Masażu i firmie BlackTree za profesjonalną opiekę nad biegaczami a Stanisławowi Kwiatkowskiemu, właścicielowi firmy Trans Med za opiekę medyczną. Wsparciem służyli nam także pełniący 11 listopada służbę policjanci z Komisariatu w Zielonkach.

Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób, sportowej postawie zawodników i wsparciu kibiców na całej trasie, Niepodległościowa Jedenastka ponownie była równocześnie świętem sportu i radosnym sposobem na obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości.